PSİKOTERAPİ

Çocuk yetiştirmek, heyecan verici bir yolculuktur. Hoş sürprizlerin ve keyifli anların yanı sıra çok çeşitli zorlukları da içeren bir yolculuktur bu. Bazen bu yolculuk yorucu gelmeye başlar, hedefe ulaşıp ulaşamayacağınıza ilişkin kaygılarınız artar, hatta kimi zaman hedefi kaybetmiş olmaktan endişelenirsiniz. Böyle zamanlarda çocuk gelişimi konusunda bilgili, sizi dinlemeye hazır, hayallerinizi ve güçlerinizi yeniden keşfetmenize yardımcı olacak bir destek ararsınız. Ana baba koçu, işte bu desteği sunar. Amaç daha mutlu, keyifli ve istediğiniz gibi bir ebeveyn olmanıza yardımcı olmaktır. Bu süreçte, çocuklarınızın gelişimine ilişkin en güncel bilimsel verileri edinir, potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olacak davranış tarzlarını içselleştirirsiniz.

Koçtuk, psikoterapiden farklıdır. Psikoterapide sorunlara ve nedenlerine odaklanarak çözüm yolları aranır. Koçlukta ise hedeflerin netleştirilmesine ve bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir çalışma yapılır. Ana baba koçu bu çalışmada, çocuk gelişimine ilişkin bilimsel verileri kullanır; sizi bu yönde bilgilendirir.

Yardımcı olabileceğim konular?

Ana baba koçu, çocuğunuzla ilişkilerinizdeki her türlü soru ve sorunlarınızda yardımcı olur ve ebeveynliğin tadını daha çok çıkarmanızı kolaylaştırır. Aşağıda bu konulardan bazılarını listeledim. Yapacağımız öngörüşmede sizi rahatsız eden soruna yardımcı olup olamayacağımı belirteceğim. Yardımcı olamayacağımı düşünüyorsam kime başvurmanızın yararlı olacağına ilişkin fikir vermeye çalışacak, yardımcı olabileceğimi düşünüyorsam, çalışma yöntemim konusunda daha ayrıntılı bilgi vereceğim.

 

Örnek konular

*Erken çocukluk dönemi: Uyku sorunları, yeme  sorunları, öfke nöbetleri, akran sorunları, yuva ve anaokuluna uyum sorunları, ekran başında fazla zaman harcama vb.

* Okul dönemi: Okula uyum sorunları, ödev savaşları, motivasyon ve başarıyı artırma yöntemleri, ekran başında fazla zaman harcama, sabahları kalkma ve akşamları yatma kavgaları, akran sorunları vb.

* Ergenliğe geçiş, ergenlik sorunları

* Kardeş kavgaları ve kardeş rekabeti

*Çocuklarla doğru iletişim yöntemleri

*Ayrılık, boşanma, kayıp dönemleri

 

Süreç

Yüzyüze ya da telefon/Skype aracılığıyla ayda iki ya da dört kez yaptığımız birer saatlik görüşmelerle birlikte çalışabiliriz. Randevularımızın arasında bana her zaman telefon ya da e-posta aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Süreç en az sekiz görüşme yapmamızı gerektirir, yani en az iki ay sürer. Her görüşmeden sonra, benden görüşme özetini içeren bir mesaj alacaksınız. Birlikte çalıştığımız süre içinde, görüşmeler dışında da mesaj ya da telefon aracılığıyla ile iletişimimizi sürdüreceğiz.

Yöntem

İlgilenen ebeveynlerle yaptığımız ücretsiz ön görüşmede (yüz yüze ya da telefon/Skype ile görüşebiliriz) siz sorununuzu aktarırsınız, ben çalışma yöntemim hakkında daha ayrıntılı bilgi veririm. Siz böyle bir çalışmadan yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, ben de belirttiğiniz sorununuzun çözümüne yardımcı olabileceğimi düşünüyorsam, birlikte çalışmaya karar veririz.