OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDEN ÖNEMLİ? OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDİR – 2

Çocuğunuzun adına düşünmek yerine kendi başına düşünmesini sağlayın. Sorununu çözmek yerine kendi sorununu çözmesine fırsat vermelisiniz. Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

”Bugün okulda ne yaptın?” sorusunun cevabı çocuk için uzun bazen de karışık olabilir. Bu nedenle “oyun saatinde ne yaptın? ,Yemek yedikten sonra ne yaptın? ,Uyandıktan sonra ne oldu?” gibi tanımladığınız zamana ait sormayı deneyin.
Söz verdiyseniz mutlaka bu sözünüzü tutunuz.

Yapması gereken ve unutmadan yaptığı her görev/iş/davranış için “teşekkür edin” ve “seninle gurur duyuyorum” deyin.
Çocuğunuzu korkutmayın ve tehdit etmeyin. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun, neler hissedebileceğini anlayabilirsiniz.
Başka çocuklarla çocuğunuzu, başka anne babalarla kendinizi karşılaştırmayın.
Eşinize şimdiye kadar yaşadığınız en güzel anıları hatırlatan bir mektup yazın.
Çocuk evinizin sadece size değil kendine de ait bir yer olduğunu hissetsin. Kendi odası dışında evin herhangi bir yerinde bazı değişiklikleri beraberce yaparak eşinize sürpriz yapın.

Torbanın içine evinizdeki eşyalardan (3-5 tane) koyun ve çocuğunuzun onları görmeden sadece dokunarak tanımasını sağlayın.
Çocuğunuzun diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesi için sizin diş fırçaladığınızı görmeye gereksinimi vardır. Sabah akşam dişlerinizi fırçalayarak çocuğunuza model olun.
Sokakta gezerken “Yanımdan ayrılırsan kaybolursun,seni kaçırırlar” vb. korkutmalar yerine herhangi bir aksaklık durumunda kimden nasıl yardım alacağını öğretin.
Çocuğunuza sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu sık sık söyleyin.