BÜYÜK GÜN GELDİ

 

Büyük gün geldi:Çocuğunuz kreşe başlıyor!

Çocuğunuzun okul öncesi eğitime mutlu ve güvenli başlamasını sağlayabilirsiniz…
Okul öncesi eğitimin yararları artık tartışma götürmüyor.Çocuklar kreşte akranlarıyla ilişki kurma şansı buluyor paylaşma, sıra bekleme ve kurallara uyma gibi önemli hayat derslerini öğreniyorlar. Ayrıca kreşler çocukların ana sınıfı ve daha sonraki eğitim hayatına da hazırlıyor. Ancak kreşe başlamak hem anne-baba, hem de çocuk açısından bazı karmaşık duyguların yaşanmasına da neden oluyor. Hiç tanımadıkları öğretmenler ve çocuklarla dolu yabancı bir ortama girmek çocuklarda hem bazı kaygıların , hem de beklentilerin doğmasına neden oluyor. Anne-Babalar ise çocuğun kreş için hazır olup olmadığı konusunda karmaşık duygular yaşayabiliyorlar.

ÖNCE KENDİNİZ HAZIR VE KARARLI OLMALISINIZ

Çocukların yeni ortamlara uyum yeteneği çok yüksektir.Ancak onun bu uyum yeteneğinin sizin tarafınızdan engellenmemesi gerekir. Şöyle ki,çocuğunuzu kreşe başlatma kararı verdiğinizde,çocuktan önce sizin Anne-Baba olarak kendinizi buna gerçekten hazırlamanız ve kararınızdan emin olmanız gereklidir.Sorun yaşamak istemiyorsanız,siz bu kararınızdan emin olmadan ve kreşe başlatma konusunda kendinizi tam olarak hazır hissetmeden önce çocuğunuzu kreşe başlatmayın.

Siz çocuğunuzu kreşe başlatma kararınız konusunda ne kadar rahat olursanız, çocuğunuz da, siz de o kadar az sorun yasarsınız.

ÇOCUĞUNUZUN KORKULARINI HAFİFLETEBİLİRSİNİZ
Önceden bazı noktalara dikkat ederek, çocuğunuzun korkularının azalmasını ve kendini güvende hissederek rahatlamasını sağlaya bilirsiniz.

Konuşun
Çocuğunuz kreşe başlamadan önce onlarla kreş hakkında bol bol konuşun. Kreşlerde sıklıkla yapılan faaliyetleri çocuğunuza yavaş yavaş tanıtın. Örneğin makasla kağıt kesmeye ve boya kalemlerine alışkın bir çocuk, kreşte de aynı kağıt ve boyaları görünce rahatlar.

Birlikte kreşi ziyaret edin
Kreşe başlamadan önce birkaç kez çocuğunuzla birlikte kreşi ziyaret etmek de, çocuğun yabancı ortama girmekten kaynaklanan endişesini de hafifletebilir.Bu ziyaretlerle hem çocuğunuzun öğretmeni ile tanışma ve kreşteki rutin uygulamalar, faaliyetler konusunda bilgi alma, hem de bu rutin uygulama ve faaliyetlerin bir kısmını evde çocuğunuza tanıtma şansı bulursunuz. Sınıf ziyaretlerinde çocuğunuzun sınıfı kendi istediği gibi keşfetmesine, gözlemesine ve diğer çocuklarla ilişki kurup kurmamaya kendisinin karar vermesine izin verin. Burada amaç çocuğun kreşe aşinalık kazanmasını ve kendisini rahat hissetmesini sağlamaktır.

Bu sırada sizde öğretmene çocuğun bol bol ağlayıp,sizden ayrılmayı reddedebileceği ilk günü nasıl atlattıklarını sora bilirsiniz. Çocuğun rahat bir geçiş yapmasını sağlamak üzere ilk haftada nasıl bir düzen uygulanacağını da öğrene bilirsiniz.

Kendi kaygınızı çocuğunuza yansıtmayın
Çocuğunuzun önemli bir adım atmakta olduğunu kabul etmeniz ve onu desteklemeniz önemli olmakla birlikte,
Farkında olarak veya olmayarak, bu değişiklik konusunda üzerinde çok fazla durmanız, yaşayacağı değişiklikleri çok fazla vurgulamanızda çocuğun kaygısını arttıra bilir. Unutmayın küçük çocuklar Anne-Babaların verdiği sözel olmayan sinyalleri okumakta ustadırlar. Bu nedenle eğer siz onu kreşe başlattığınız için suçluluk duyuyor ya da nasıl onu kreşe bırakıp çıkacağım konusunda endişe hissediyorsanız, büyük olasılıkla çocuğunuzda bunu hissedecek.

Tekrar vurgulayalım: Çocuğun kreşe rahat bir şekilde uyum sağlaması ve burada mutlu olması için öncelikle sizin bu konuda kararlı, rahat ve emin davranmanız gereklidir.

Çocuğunuzu kreşe gönderme kararınız konusunda siz ne kadar sakin ve emin davranırsanız, çocuğunuza da kendini o kadar güvende hissedecektir. Sizin en ufak bir güvensizlik ya da tereddüdünüz ise çocuğun güvensizlik hissini ve kaygısını şiddetlendirecektir.